دانلود پاورپوینت درس و کتاب مقدمات مدیريت آموزشی جهت رشته علوم تربیتی در قالب 247 اسلاید و با فرمت pptx بصورت کامل و جامع و با قابلیت ویرایش

 

 

مقدمه

   امروزه مهمترین عامل رقابت کشورهای جهان تولید علم ودانایی است موثرترین سازمانی که پایه و شالوده و زمینه رشد و شکوفایی قابلیت ها وتوانائی هایی افراد جامعه در سنین کودکی فراهم می سازد سازمان اموزش و پرورش است که برای تحقق این امر نیاز به مدیران خوش فکر و خلاق و کارآمد در این نظام اموزش می باشد که خوشبختانه مقدمات مدیریت اموزشی برای رشته های علوم تربیتی می تواند دانش و اگاهی مدیران را بالا برده و دیدگاه آنان  را به رفتار کار ساز و اثر بخش تبدیل نماید.

 

فصل یکم :مقدمه

دلايل پيدايش سازمان و اهميت آن

امروزه، انواع خدمات و توليدات مورد نياز جامعه را سازمانهاي گوناگون فراهم مي‌كنند. هر سازماني با انجام دادن وظايف چندگانه يا تخصصي، هدفهاي عام يا خاصي را براي جامعه و مردم آن متحقق مي‌سازد. اين هدفها و وظايف بسيار دشوارتر و پيچيده‌تر از آنند كه به‌وسيلة يك فرد يا يك گروه كوچك تحقق‌پذير و انجام يافتني باشند. از اين‌رو، گردش امور زندگي وابسته به سازمانها و پيشرفت و بقاي جامعه تابع كار و عملكرد مؤثر آنهاست.

 

تعريف سازمان اجتماعي

به‌طور كلي، هرگاه كه افراد انسان باهم زندگي مي‌كنند يا هنگامي كه تعدادي از افراد به اقتضاي زندگي اجتماعي به همكاري مي‌پردازند، الگوي روابط اجتماعي، باورها و جهت‌گيريهاي مشترك به‌وجود مي‌آورند كه اصطلاحاً سازمان اجتماعي ناميده مي‌شود.

 

 

 

فصل دوم: سازمان مدیریت

عناصر و ويژگيهاي مشترك سازمانها به شرح زير است:

1-    سازمانها هدف دارند؛

2-    سازمانها از تركيب اجتماعي افرادي كه به‌طور گروهي كار مي‌كنند، تشكيل مي‌شوند.

3-    فعاليت سازمانها استمرار زماني دارد.

4-     سازمانها، فعاليت خود را از طريق تفكيك وظايف، از روي برنامه، و با استفاده از دانش و فن و ابزار انجام مي‌دهند.

5-     سازمانها، واحدهاي يكپارچه و يگانه‌اي از فعاليتهاي منظم و ساختمند هستند.

 

 

 

 

تعريف سازمان

 سازمان عبارت است از هماهنگي معقول تعدادي از افراد كه براي تحقق هدف يا منظور مشتركي، از طريق تقسيم وظايف و برقراري روابط منظم و منطقي به‌طور مستمر فعاليت مي‌كنند.

انواع سازمانها

1-     سازمانهاي مشترك‌المنافع كه در اصل به عموم اعضاي خود نفع مي‌رسانند. (مثلاً، اتحاديه‌ها، باشگاه‌ها، احزاب سياسي، انجمن‌هاي حرفه‌اي، تعاونيها).

2-     سازمانهاي تجاري كه در اصل به مالكان ـ مديران خود، بهره مي‌رسانند (نظير كارخانه‌هاي صنعتي، فروشگاه‌ها، بانكها، هتل‌ها).

3-     سازمانهاي خدماتي كه در درجه نخست به مراجعان خود نفع مي‌رسانند (مثلاً بيمارستانهاي خصوصي، مدارس خصوصي، بنگاه‌هاي مددكاري اجتماعي)

4-     سازمانهاي رفاه عمومي كه عموم مردم را بهره‌مند مي‌سازند (سازمان دولتي نظير وزارت دفاع، مدارس دولتي، سازمان پليس، سازمان آتش‌نشاني، سازمانهاي تحقيقاتي).