هدف از این تحقیق بررسی دین و جهت گیری های دینی با فرمت docx در قالب 57 صفحه ورد بصورت کامل و جامع و با قابلیت ویرایش می باشد

 

 

 

فهرست مطالب

مرور تحقیقات انجام شده

جهت­ گیری دینی

جهت­گیری­های  از نظرات مختلف

گروهمرجع  و جهت­گیری دینی

نتیجه گیری از نظریات گروه مرجع

ارتباطات جمعی و جهت­گیری دینی

نظری چارچوب

منابع

 

 

 

اندیشه دینی و دین­پژوهی در قرن نوزدهم مخصوصاً قرن بیستم ترقی و حتی تعالی شگرفی یافته است. یکی از اتفاقات جالب توجه قرن بیستم در خصوص اندیشه دینی این بود که دانشمندان بزرگی چون پوانکاره، ادینگتون، ماکس پلانک، اینشتین و هایزنبرگ در عین آنکه مجذوب پوزیتیویسم نشدند، شخصاً دین­دار یا به نوعی معتقد به حقایق دینی بودند و این امر برای عامه مردم که پیشرفت علمی را با دین و دیانت مختلف می­دانستند، مایه تأمل و عبرت بود.

 

 

 

امروزه دین­پژوهی به شیوه علمی و با استفاده از روش­های متبع در علوم اجتماعی و علوم انسانی و حتی علوم طبیعی از پیشرفته ترین تحقیقات رشته آکادمیک است. پس از شلایرماخر و امثال ویلیام­جیمز، دین پژوهانی چون رودلف اتو، فاردو لیووو متکلمان و کلام­شناسانی چون برونر، بارت،جان هیک و کونگ به عرصه آمده­اند که آثار و آرائشان تأثیری دراز­دامن و درازآهنگ بر فکر دینی و دین­پژوهی در قرن حاضر به جای گذارده است.

 

 

 

در این بین دلبستگی و علاقه پژوهشی روانشناسان بزرگی جون آلپورت، یونگ، فرانکل و دیگران نیز در دین قابل توجه است. در این پژوهش­ها، روی­آوردهای متفاوتی به دین وجود دارد که از جمله می­توان به روی­آورد تاریخی، روانشناختی، فلسفی، اجتماعی، ادبی، زیباشناختی، اخلاقی و نگرش شخصی به دین اشاره کرد( هیوم،1369 :8-12).