هدف از این تحقیق بررسی نظریات مرتبط با مهریه با فرمت docx در قالب 57 صفحه ورد بصورت کامل و جامع و با قابلیت ویرایش می باشد

 

 

 

فهرست مطالب

نظریه ساختگرایی

نظریه کارکردگرایی

نظریه کنش متقابل نمادین

نظریه مبادله

نظریه گزینش معقولانه

نظریه جامعه توده وار و قدرت رسانه‏ها

دیدگاههای نظری دینداری

منابع

 

 

 

« نظریه، در جامعه‌شناسی نقش پیچیده‌ای دارد؛ نظریه در این رشته، همچون سایر رشته‌ها انگیزه ایجاد می‌کند، وحدت می‌بخشد و ما را به تحقیق هدایت می‌کند» (توسلی، 1369: 24). آلن بیرو در فرهنگ علوم اجتماعی، ذیل واژة تئوری می‌نویسد: «مجموع بینش‌های سازمان یافته و منتظم درمورد موضوعی مشخص را «نظریه» می‌خوانند».

 

 

 

 در تئوری مجموعه‌ای از مفاهیمی است که به نحوی منطقی، تنظیم شده و رابطة احتمالی میان دو پدیده یا بیشتر را بیان می‌کند. به بیان دیگر، نظریه به تبیین روابط نسبتاً پایدار میان واقعیت‌های عینی می‌پردازد و هدفش تبیین روابط بین پدیده‌ها است. به تعبیر دیگر، نظریه، نظام دامن‌گستر از افکار است که با مهم‌ترین قضایای مربوط به زندگی اجتماعی سروکار دارد (ریتزر، 1383: 4)؛ «در تعریفی که مورد پسند بیش‌تری است همنگری جامع قضایای متعدد در قالب یک مجموعة پیوسته و منطقی است که به کمک آن می‌توان برخی از پدیده‌ها را تبیین کرد، نظریه می‌نامند» (توسلی، 1369: 24).

 

 

 

 

دکتر ساروخانی در کتاب روش­های تحقیق در علوم اجتماعی، رابطه میان نظریه و فرضیه را یک استنتاج قیاسی می­داند که با استفاده از آن می­توان برای رسیدن به اهداف پژوهشی مورد استفاده قرار گیرد. «فرضیه­ها را می­توان از طریق قیاس از نظریه­ها بدست آورد، یا با مشاهدات بدان دست یافت و یا آنکه فرضیه می­تواند یکباره و بودن هیچ اندیشه پیشین به ذهن آید و از کشف و شهود منشا گیرد. در عین حال، فرضیه را می­توان با تلفیق چند شیوه با یکدیگر احراز کرد. فرضیه­ها در عین حال، ناشی از نظریه­ها نیز می­شوند، همانطور که از فرهنگ جامعه سرچشمه می­گیرند (ساروخانی، 1382: 104).

 

 

 

 «فرضیه بیان رابطه میان دو یا چند فکر یا طبقه­بندی اشیا و امور است. گاه این تعریف ساده، را برای قانون علمی لحاظ مفهومی یا نظریه­ای که از آن گرفته شده در ارتباط است. در واقع یکی از راه­های دست یافتن به نظریه ­های علمی، طرح فرضیات است ولی نباید تصور کرد که این تنها روش رسیدن به نظریه است. در هر حال هرگونه ارتباط میان نظریه و فرضیه مستلزم یک جریان قیاسی و استنتاجی است.