هدف از این تحقیق بررسی معلولیت و سینمای معلولیت در ایران با فرمت docx در قالب 21 صفحه ورد بصورت کامل و جامع و با قابلیت ویرایش می باشد

 

 

 

فهرست مطالب

سینمای معلولیت

انواع معلولیت و سینما

سینمای معلولیت در ایران

تحلیل محتوای فیلم‌های سینمایی

پیشینه پژوهش

منابع

 

 

 

دیوید هوی تاریخ به تصویر كشیدن افراد دارای معلولیت را تاریخ نمایشی خردكننده و منفی می‌داند كه در آن افراد معلول، به صورت مردمی كه دارای كاستی و نقص هستند، نه به عنوان افرادی با هویت شخصی نمایش داده شده‌اند.گفته می‌شود اولین پیوند بین معلولیت و هر آنچه از لحاظ اجتماعی غیرقابل قبول بوده، برای نخستین‌بار در تئاترهای یونان ایجاد شده است. امروز هم بسیاری از كلیشه‌های فرهنگی این پیوند را حفظ كرده‌اند. اما نكته اصلی این است كه در این دوره افراد معلول به عنوان اشخاصی كه تهدیدی برای زندگی بهتر افراد غیر معلول جامعه هستند، نمایش داده شده‌اند (کمالی، 1386).

 

 

 

در سال 1912 نخستین فیلم‌ها با موضوع درمان‌پذیری به نمایش درآمد که در آنها نشان داده می‌شد که با اعجاز دارو، فلج و نابینایی درمان می‌یابد. البته این خط سیر داستانی و چنین داستان‌پردازی‌هایی امروزه نیز وجود دارد. در پایان جنگ جهانی اول چندین هنرپیشه با معلولیت جسمی وجود داشت ولی استفاده از هنرپیشه‌های دارای معلولیت در دهه‌های بعد کمتر اتفاق افتاد البته به استثنای حضور افراد ویلچری مصدوم در جنگ به عنوان سیاهی لشگر در فیلم‌های مردان و فیلم بازگشت به خانه تا به امروز فقط یک هنرپیشه دارای معلولیت جسمی محسوس موفق به دریافت جایزه اسکار شده که او هرولد راسل  برای بهترین نقش مکمل مرد در فیلم بهترین سالهای زندگی ما بود (Norden, 1994).