هدف از این تحقیق بررسی تاریخچه روابط عمومی در ایران و جهان با فرمت docx در قالب 37 صفحه ورد بصورت کامل و جامع و با قابلیت ویرایش می باشد

 

 

 

فهرست مطالب

2-1- تاریخچه روابط عمومی در ایران و جهان

2-1-1- تاریخچه روابط عمومی در جهان

2-1-1-1- روابط عمومی در آغاز قرن بیستم

2-1-1-2- جنگ جهانی اول(1918- 1914)

2-1-1-3- در فاصله بین دو جنگ جهانی

2-1-1-4- جنگ جهانی دوم ( 1945- 1939 )

2-1-2- تاریخچه روابط عمومی در ایران

2-1-3- انقلاب ارتباطات، ظهور جوامع اطلاعاتی و تحول روابط عمومی

منابع

 

 

 

هر چند روابط عمومی به شکل مدون آن در جوامع گذشته وجود نداشته است. اما این فعالیتها به اشکال مختلفی حضور داشته است. زیرا اهمیت روابط عمومی برای سلاطین، فرمانروایان و حکام یونانی چین، هند و مصر آن زمان شناخته شده بود. مثلا داریوش دستور داده تا نوشته هایی را به چند زبان در مسیر راه کاروانها بر روی سنگ نقش کنند تا عابران نظرات او را بخوانند و به عنوان پیام به نقاط دیگر ببرند که بیانگر اهمیت ارتباطات در آن زمان است.در تمدن های نخستین، همچون بابلیان،­یونانیان و رومیان با بهره گیری از تکنیکهایی که هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرند، مردم را به پذیرش دولت و دین ترغیب می کردند(ویلکاکس،48:1386).

 

 

 

سلاطین و رهبران اجتماعی و فکری در گذشته از طریق ارتباط دو جانبه و گروهی، سخنرانی­های عمومی، انتشار کتب و رسالات، پخش اخبار و شایعات سعی می کردند تا به اهداف خود دست یابند، تا مردم ترغیب به پذیرش حکومت آنان شده و بدین ترتیب زمینه مشروعیت بخشی قدرتشان فراهم شود.باستان­شناسان آثاری را در رم یافته اند که در هنگام انتخابات مجلس سنای رم تبلیغات حجیمی می شد. مثلا سندی به دست آمده که روی آن نوشته شده بود«به سیسرو رای بدهید او مرد خوبی است.» سزار در سال59 قبل از میلاد دستور داد تا خبرنامه یک ورقی در رم تهیه و نشر نمایند تا پیشرفتهای امپراطوری را به اطلاع همگان برسانند و از امپراطور تبلیغ نمایند(میر سعید قاضی،1390: 23-24 ).

 

 

 

آغاز واقعی روابط عمومی به طوری که امروز مورد عمل قرار می گیرد از سالهای 1900 به بعد شروع شده است. «ادوارد برنیز» یکی از مولفان روابط عمومی، 4 مرحله برای توسعه و پیشرفت روابط عمومی قایل شده است. مرحله اول (از 1900 تا 1914): در این سازمان ها و موسسات کوشش کردند که با درج مطلب در جراید اعمال و اقدامات خود را با آب و تاب در انظار عمومی جلوه بدهند.