هدف از این تحقیق بررسی پرداخت عوارض توسط شهروندان با فرمت docx در قالب 20 صفحه ورد بصورت کامل و جامع و با قابلیت ویرایش می باشد

 

 


فهرست مطالب
پرداخت عوارض توسط شهروندان
2-3- تمایل شهروندان به پرداخت عوارض نوسازی و عمران شهری    36
2-4- پیشینه تحقیقات انجام شده    42

 

 


شهرداري يكي از ضرورت هاي نظام اجتماعي است كه الزاماً با ساختاري كه تنها از طريق مداخله ي مردم امكان پذير است، نمايان مي گردد. (رجب صلاحي،1381،ص112 ) شهرداري‌ها زماني در رسيدن به اهداف خود و حفظ تعادل بين نيازهاي حال و آينده موفق خواهند شد كه شهروندان از عملكرد سازماني رضايت كامل داشته باشند.

 

 

رضايت شهروندان موجب خواهد شد كه آن ها در انجام امور و مسئوليت ها حضور فعال داشته باشند و مشاركت شهروندي به عنوان محور اصلي تصميم گيري مدنظرقرارگيرد.اکثر تحلیل گران معتقدند مشارکت شهروندان، بیشتر از طریق پرداخت عوارض و مالیات ها می باشد. چون در شرایط کنونی، درآمدهای حاصل از عوارض و مالیات، نقش اصلی را در تأمین درآمدهای شهرداری ایفا می کنند. 

 


البته در ایران علیرغم تلاش های انجام گرفته در برخی شهرهای بزرگ از جمله تهران، در اهدا جوایز به شهروندانی که تا اول مهر عوارض نوسازی و عمران شهری را بپردازند و حتی اقساطی نمودن عوارض و تعلق گرفتن جایزه خوش حسابی 10 درصدی، شهروندان تمایل چندانی به پرداخت عوارض نداشته و متأسفانه در خصوص این عدم رغبت شهروندان مطالعات لازم صورت نگرفته است.

 

 

•شهرداری
در اواخر قرن سوم (هـ . ق) به منظور انجام و اداره امور شهري دايره احتسابيه با دو شعبه احتساب و تنظيف تشكيل شد، اما سازمان شهرداري با مفهوم امروزي از زمان تشكيل حكومت مشروطه (دوران قاجار) با تصويب قانون بلديه مصوب ( 20 ربيع الثاني 1325 هـ . ق )(1286 هـ..ش) پا به عرصه وجود نهاد.

 

 

اين قانون در 5 فصل و 108 ماده تنظيم و تصويب شده بود كه در فصل چهارم، چگونگي سازمان بلديه، تقسيم كار، وظايف و حدود اختيارات اعضاي انجمن و واحدهاي سازماني تابعه، نحوه اعمال نظارت و مداخله حاكم را در امور بلديه تعيين نموده بود و در ماده 93 آن بر لزوم و وجود شخصي به عنوان كلانتر (شهردار)، كه اداره امور بلديه را به عهده بگيرد اشاره شده است.