هدف از این تحقیق بررسی عزت نفس و نظریات مرتبط با آن با فرمت docx در قالب 21 صفحه ورد بصورت کامل و جامع و با قابلیت ویرایش می باشد

 

 

 

فهرست مطالب

عزت نفس

2-4-1 تعریف عزت نفس

2-4-2 ماهیت عزت نفس

2-4-3 نظریات مرتبط با عزت نفس

2-4-5 عوامل موثر بر عزت نفس

منابع

 

 

 

در طول یک قرن گذشته بسیاری از روانشناسان اتفاق نظر دارند که انسان نیازمند به عزت نفس است. در ادبیات روانشناختی مطالب مفصلی درباره عزت نفس وجود دارد و تحقیقات و مطالعات زیادی درباره ارتباط آن با متغیرهای متعدد دیگر انجام گرفته است. بیشتر تحقیقات این مطلب مهم و اساسی را تایید می‌کنند که عزت نفس بالا از عوامل مثبت و موثر در بهداشت روانی و عزت نفس پایین از عوامل مستعد کننده ناراحتی‌های روانی می‌باشد. عزت نفس عبارت است: از احساس ارزشمند بودن، این حس از مجموع افکار احساسات، عواطف و تجربیاتمان در طول زندگی ناشی می‌شود. همه افراد، صرف نظر از سن، جنسیت، زمینه فرهنگی، جهت و نوع کاری که در زندگی دارند، نیازمند عزت نفس هستند.

 

 

 

 افرادی که احساس خوبی نسبت به خود دارند، معمولاً احساس خوبی نیز به زندگی داشته و می‌توانند با اطمینان با مشکلات مواجه شده و از عهده آنها بر آیند (کلمز، 1375). یکی از مسائل مطرح شده برای مقابله با فشارهای روانی، عوامل تعدیل کننده­ای می‌باشند که اثرات مخرب فشار روانی را بر سلامتی کاهش می‌دهند، از جمله: هیجانات مثبت (فردریکسون، 2001)، دین (کونیگ و کوهن، 2002)، حمایت اجتماعی (سالوی و پیزارو، 2003) و سرسختی روان شناختی (قربانی، 1384) . به اعتقاد جمعی از روان شناسان، مهمترین ابزار انسان برای رسیدن به سعادت و خوشبختی عزت نفس می‌باشد. فقدان عزت نفس یا احساس مقاومت در تماس با دیگران خود را به صورت خجالت، شرمندگی، خود بینی اغراق آمیز و نیاز به خود نمایی و تمایل شدید به تمجید و تاکید دیگران بروز می‌دهد (فرهادی، 1384).